top of page

Kiedy zatrudnić architekta wnętrz i dlaczego można na tym zaoszczędzić?

Planujesz remont? A może przeprowadzkę do nowego domu? W każdym z przypadków, z pewnością będziesz potrzebować kogoś kto pomoże Ci się urządzić. Dobrze zaprojektowane wnętrze zyskuje nie tylko na wyglądzie, ale jest również bardziej funkcjonalne. Wydaje Ci się, że Twój budżet jest za mały na to, aby skorzystać z usług architekta? Nic bardziej mylnego, co więcej, możesz na tym jeszcze zaoszczędzić! W jaki sposób? Już wyjaśniamy!


Współpraca z architektem – co warto wiedzieć?


Przede wszystkim taka współpraca powinna zacząć się dużo wcześniej niż myślisz - jeszcze przy wyborze mieszkania albo przed rozpoczęciem budowy. Takie rozwiązanie pozwoli bowiem opracować projekt, a także, w razie potrzeby przygotować rysunki techniczne uwzględniające zmiany lokatorskie. Co więcej, unikniesz dodatkowych kosztów związanych, np. z późniejszym przenoszeniem punktów elektrycznych i innych tego typu zabiegów technicznych. Oczywiście decyzja odnośnie tego, kiedy zdecydujesz się na współpracę z architektem należy do Ciebie.


Kiedy zatrudnić architekta?


Tak naprawdę masz trzy możliwości w zależności od etapu:


  1. Odbioru mieszkania/domu do użytku, które jest już przygotowane do ostatecznego wykończenia. Taki obiekt nie daje zbyt wielu możliwości, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w układzie pomieszczeń, instalacji hydraulicznej czy elektrycznej musisz liczyć się z wieloma dodatkowymi kosztami – a na część zmian konieczne będzie uzyskanie odpowiednich zgód.

  2. Początków budowy mieszkania/domu, tutaj masz o wiele więcej możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o układ wnętrza. Zawsze warto zapytać dewelopera czy możesz bezpłatnie nanieść zmiany lokatorskie, jeśli tak skorzystaj z nich. W ten sposób jeszcze lepiej dopasujesz układ do swoich potrzeb.

  3. Szukania mieszkania lub projektowania domu: to najlepszy etap do rozpoczęcia współpracy. Korzystając z konsultacji architektonicznej dotyczącej projektów lub wnętrz, których zakup rozważasz, możesz poznać ich możliwości aranżacyjne. Dzięki temu dowiesz się czy starczy w nim miejsca na garderobę i inne udogodnienia, których potrzebujesz.


Jeśli chcesz cieszyć się funkcjonalnym i ponadczasowym wnętrzem, które będzie Ci służyć przez wiele lat, to nie bój się zainwestować w pomoc architekta. Doświadczenie zdobywane na przestrzeni lat sprawi, że zyskasz piękny dom lub mieszkanie.

Comments


bottom of page